New York
Friday, 19 April, 2024
Last Update 20:20
17:05    |    24/10/2014

Turneul Campioanelor: Simona Halep, învinsă de Ana Ivanovici, scor 6-7, 6-3, 3-6. Românca încheie grupa pe primul loc şi merge în semifinale

Jucătoarea Simona Halep, locul 4 WTA, a suferit, vineri, prima înfrângere la Turneul Campioanelor, scor 6-7 (7), 6-3, 3-6, în faţa sportivei sârbe Ana Ivanovici, locul 7 WTA, în ultimul meci al Grupei Roşii, dar românca se califică de pe prima poziţie în semifinalele competiţiei de la Singapore.

Ivanovici, care s-a impus în aproape două ore şi zece minute, a ratat calificarea în penultimul act al turneului, în ciuda victoriei obţinute. Ea trebuia să câştige partida cu Halep în două seturi pentru a se califica.

Setul obţinut de Halep, deja calificată înaintea meciurilor de vineri, îi permite astfel liderului mondial Serena Williams să-şi apere trofeul cucerit la ultimele două ediţii.

Simona Halep şi-a asigurat prin calificarea în semifinale un premiu de 426.000 de dolari şi 530 de puncte WTA. Ea va mai primi un bonus de 37.000 de dolari dacă va pierde în această fază. Dacă va ajunge în finală, va primi 971.000 de dolari, iar dacă va câştiga turneul, 2,047 milioane de dolari.

Clasamentul Grupei Roşii este următorul: 1. Simona Halep, două victorii şi o înfrângere, 5 seturi câştigate din 7; 2. Serena Williams (SUA), două victorii şi o înfrângere, 4/6; 3. Ana Ivanovici, două victorii şi o înfrângere, 4/7; Eugenie Bouchard (Canada), trei înfrângeri.

Clasamentul Grupei Albe este următorul: 1. Caroline Wozniacki (Danermarca), trei victorii; 2. Agnieszka Radwanska (Polonia), o victorie şi două înfrângeri, 3/7; 3. Maria Şarapova (Rusia), o victorie şi două înfrângeri, 3/8; 4. Petra Kvitova (Cehia), o victorie şi două înfrângeri, 2/6.

În aceste clasamente diferenţierea s-a făcut la procentajul de seturi câştigate din totalul seturilor disputate.

După jucarea meciurilor din grupe, tabloul semifinalelor Turneului Campioanelor de sâmbătă este următorul:

ora 13.00: Simona Halep, locul 4 WTA - Agnieszka Radwanska, locul 6 WTA;

ora 09.30: Caroline Wozniacki, locul 8 WTA - Serena Williams, locul 1 WTA.