New York
Wednesday, 24 April, 2024
Last Update 20:20
18:14    |    19/03/2015

Simona Halep și Serena Williams, adversare în semifinalele turneului de la Indian Wells

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, numărul trei mondial, o va întâlni pe Serena Williams, liderul WTA, în semifinalele turneului de la Indian Wells (California), dotat cu premii totale de 5.381.235 dolari, după ce americanca a învins-o, miercuri, în sferturi, pe elvețianca Timea Bacsinszky (N. 27), cu 7-5, 6-3.

Serena a pus capăt seriei de 15 victorii consecutive a elvețiencei de 25 de ani, care a avut un debut mai bun de meci, conducând cu 3-1 în primul set. Williams a luat trei ghemuri la rând și a întors scorul (4-3), iar apoi și-a adjudecat primul set cu 7-5, în 47 de minute în fața numărului 26 mondial.

În setul al doilea, după ce fiecare și-a pierdut serviciul, Serena nu a mai cedat controlul jocului și a profitat de erorile neforțate ale adversarei, care a arătat semne de oboseală. Bacsinszky venea după două turnee câștigate în Mexic, la Acapulco și Monterrey. Ultima înfrângere a jucătoarei din Țara Cantoanelor data din ianuarie, în turul al treilea la Australian Open, când Garbine Muguruza (Spania) câștiga cu 6-3, 4-6, 6-0.

Serena (33 ani), câștigătoare a turneului de la Melbourne, primul de Mare Șlem al anului, a ajuns și ea la 15 victorii consecutive. Ea revine anul acesta la Indian Wells după o pauză de 14 ani.

Simona Halep (23 ani), a treia favorită la Indian Wells, a trecut, miercuri, de spaniola Carla Suarez, numărul 13 mondial (cap de serie nr. 12), cu 5-7, 6-1, 6-1. Românca, semifinalistă la Indian Wells și în 2014, are deja două turnee câștigate în 2014, la Shenzhen și Dubai, și a ajuns la 10 titluri în circuitul WTA.

Serena are 4-1 în duelurile directe cu Halep, dar fiecare a obținut câte o victorie în toamnă la Turneul Campioanelor de la Singapore, Simona cu 6-0, 6-2 în grupă, iar Williams cu 6-3, 6-0 în finală. AGERPRES